در گفت‌وگو با آنا مطرح شد؛

شهیدی که دست رد به سینه تیم ملی زد

برادر شهید محمود فلاحتی با گذری بر زندگی برادر شهیدش گفت: محمود از عضویت در تیم ملی فوتبال جوانان گذشت و فرمانده گروهان کمیل شد.
۲۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰ کد : ۴۵۶ اخبار اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۷۸
شهیدی که دست رد به سینه تیم ملی زد

مجید فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در بندرانزلی با گذری بر زندگی شهید «محمود فلاحتی» فرمانده گردان کمیل اظهار کرد: برادر شهیدم سال ۱۳۴۲ در شهرستان بندرانزلی به دنیا آمد و دوران تحصیل خود را با نمرات عالی پشت سر گذاشت و در رشته ساختمان موفق به اخذ مدرک دیپلم شد.

وی با بیان اینکه محمود اهل ورزش بود و در ورزش همیشه رفتارهای جوانمردانه داشت، اضافه کرد: به خاطر دارم که در مسابقات قهرمانی گیلان و رقابت میان تیم فوتبال منتخب انزلی و لاهیجان، محمود کاپیتان تیم منتخب انزلی و بهمن صالح‌نیا نیز سرمربی تیم انزلی بود.

برادر شهید محمود فلاحتی افزود: در نیمه دوم درحالی‌که تیم انزلی با یک گل از تیم لاهیجان پیش افتاده بود، یک توپ خطرناک به سمت برادرم آمد و او این توپ را با سینه متوقف کرد. برادرم زمانی که خواست توپ را دور کند، مهاجم تیم حریف خطای بدی روی او مرتکب شد و هر دو بازیکن روی زمین افتادند.

بیشتر بخوانید:

پدر سردار فلاحتی به پسر شهیدش پیوست


فلاحتی یادآور شد: محمود زودتر از روی زمین بلند شد و به سمت مهاجم حریف رفت و او را از روی زمین بلند کرد. سرمربی تیم انزلی با دیدن این صحنه از جایش برخاست و برای برادرم دست زد. من هرگز آن صحنه را فراموش نمی‌کنم.

شهید فلاحتی در مسائل اخلاقی الگو بود

کارمند دانشگاه آزاد اسلامی واحد انزلی به بیان خاطره‌ای از این شهید بزرگوار پرداخت و عنوان کرد: یکی از دوستان برادرم تعریف می‌کرد که در تیم فوتبال جوانان انزلی و شیلات در پست دفاع وسط کنار هم بازی می‌کردیم. شهید فلاحتی با وجود اینکه یک مدافع بود؛ اما بسیار خوش‌تکنیک و باهوش عمل می‌کرد.

برادر شهید محمود فلاحتی توضیح داد: برادر شهیدم علاوه بر ورزش در مسائل اخلاقی نیز یک الگو بود و من شیفته اخلاق و منش او بودم. محمود همیشه با وضو وارد زمین بازی می‌شد و وقتی دلیل این کار را از او می‌پرسیدم، پاسخش این بود که ما باید به همه کارهایمان رنگ خدایی بدهیم.

فلاحتی تأکید کرد: اردشیر پورنعمت از پیشکسوتان عرصه فوتبال انزلی درباره دعوت محمود به تیم ملی جوانان گفته بود که در آن سال‌ها نادر عزت‌اللهی و محمود فلاحتی از انزلی به تیم ملی جوانان دعوت و مقرر شد ساعت ۹ صبح از انزلی عازم تهران شویم.

وی متذکر شد: نادر آمد؛ اما از محمود خبری نشد و وقتی به سراغ محمود رفتیم او گفت که من نمی‌آیم، بنده به او گفتم که دعوت به تیم ملی آرزوی هر جوانی است؛ اما محمود گفت تیم ملی برایم بسیار باارزش است و جایی می‌روم که برایم از تیم ملی مهم‌تر و ارزشمندتر است و او پس از مدتی راهی جبهه‌ جنگ شد.

برادر شهید محمود فلاحتی در بخش دیگری از گفت‌وگو با آنا تبیین کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل بسیج به فرمان امام خمینی(ره)، محمود مانند بسیاری دیگر از جوانانِ عاشق خط رهبری و ولایت فقیه به عضویت بسیج درآمد و در مدت زمان کوتاهی به عنوان یک پاسدارِ سرافراز، عضو سپاه پاسداران شد.

فلاحتی با اشاره به جهاد برادر شهیدش در جنگ حق علیه باطل نیز گفت: با هجوم وحشیانه رژیم بعث عراق به کشورمان محمود همراه با دیگر غیورمردانِ وطن به سوی دفاع از مرزهای کشور شتافت و بارها به مناطق جنگی اعزام شد و بیش از ۱۶ ماه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضوری فعال داشت.

وی تأکید کرد: شهید محمود فلاحتی با لیاقتی که از خود نشان داده بود به فرماندهی گروهان کمیل از گردان علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) منصوب شد و با همت والا در انسجام نیروها و بالا بردن توانمندی آنان تلاش بسیاری کرد. او بالاخره در سن ۲۱ سالگی و در نخستین روز از مرداد سال ۶۳ در عملیات خیبر، در نزدیکی پاسگاه زید بر اثر ترکش خمپاره به شهادت رسید.

کارمند دانشگاه آزاد اسلامی واحد انزلی توضیح داد: محمود در حالی به شهادت رسید که برای ادای فریضه نماز وضو گرفته بود.

فلاحتی در پایان به وصیت‌نامه برادر شهیدش اشاره و بیان کرد: برادرم در وصیت‌نامه‌اش تأکید کرد که هرچه بیشتر صفات حسنه نظیر تقوا، پرهیزکاری، اخلاص، صداقت و ... را در خود تقویت کنید، دل به دنیا نبندید و کارهایتان تنها برای رضای خدا باشد.

به گزارش آنا، پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد انزلی، زمین فوتبال سپاه ناحیه انزلی و دو کوچه در شهرستان بندرانزلی متبرک به نام مبارک شهید محمود فلاحتی مزین شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی با ۲ هزار و ۱۰۰ دانشجو و ۸۱ عضو هیئت علمی در محدوده منطقه آزاد انزلی واقع شده است.